Find Your Legislator
Enter ZIP Code

   


Find a Current Instrument
Search Bills, Rules & Confirmations
(i.e. HB1, HJR1, SR1, SCF1)



STANDING COMMITTEES

OF THE ALABAMA

HOUSE OF REPRESENTATIVES


Rules

Education Appropriations

Government Appropriations

Judiciary

Government Operations

Commerce

Health

Constitution and Elections

Public Safety

Boards and Commissions

County and Municipal Government

Banking and Insurance

Education Policy

Agriculture and Forestry

Tourism and Travel

Internal Affairs

Local Legislation

Baldwin County Legislation

Jefferson County Legislation

Mobile County Legislation

Madison County Legislation

Montgomery County Legislation

Tuscaloosa County Legislation

Shelby County Legislation

Lee County Legislation


RULES

Ken Guin, Chair; James Buskey, Vice Chair; Ron Johnson, Ranking Minority Member; Barbara Boyd, Craig Ford, Blaine Galliher, Todd Greeson, Richard Laird, Jack Page, Arthur Payne, John Robinson, Rod Scott, Pebblin Warren, Cam Ward

Subcommittees

Resolutions

Craig Ford, Chair; Barbara Boyd, Vice Chair; Blaine Galliher, Ranking Minority Member; Richard Laird, Rod Scott

Special Order Calendars

VACANT, Chair; John Robinson , Vice Chair; Todd Greeson, Ranking Minority Member; Cam Ward, Pebblin Warren

Consent Calendars

James Buskey, Chair; Ronald Johnson, Vice Chair and Ranking Minority Member; Ken Guin, Jack Page, Arthur Payne


EDUCATION APPROPRIATIONS

Richard Lindsey, Chair; John Rogers, Vice Chair; Mac Gipson, Ranking Minority Member; Robert Bentley, Alan Boothe, James Buskey, Betty Carol Graham, Todd Greeson, Yvonne Kennedy, Mary Sue McClurkin, Jeff McLaughlin, Jeremy Oden, Sue Schmitz, Terry Spicer, James Thomas

Subcommittees

Allocations

Yvonne Kennedy, Chair; Jeff McLaughlin, Vice Chair; Robert Robert Bentley, Ranking Minority Member; Richard Lindsey, James Thomas

Salaries and Benefits

Terry Spicer, Chair; James Buskey, Vice Chair; Todd Greeson, Ranking Minority Member; Jeremy Oden, Sue Schmitz

Taxes and Exemptions

Betty Carol Graham, Chair; Mac Gipson, Vice Chair and Ranking Minority Member; Alan Boothe, Mary Sue McClurkin, John Rogers


GOVERNMENT APPROPRIATIONS

 

John Knight, Chair; Jack Page, Vice Chair; Victor Gaston, Ranking Minority Member; Gerald Allen, Locy Baker, Billy Beasley, Greg Canfield, Ron Grantland, Laura Hall, Jody Letson, Jay Love, Charles Newton, Yusuf Salaam, Elwyn Thomas

Subcommittees

Allocations

Ron Grantland, Chair; Elwyn Thomas, Vice Chair; Gerald Allen, Ranking Minority Member; John Knight

Salaries and Benefits

Laura Hall, Chair; Charles Newton, Vice Chair; Victor Gaston, Ranking Minority Member; Greg Canfield, Jody Letson

Taxes and Exemptions

Locy Baker, Chair; Jack Page, Vice Chair; Jay Love, Ranking Minority Member; Billy Beasley, Yusuf Salaam 


JUDICIARY

Marcel Black,Chair; Charles Newton, Vice Chair; Steve McMillan, Ranking Minority Member; Spencer Collier, Paul DeMarco, Priscilla Dunn, Chris England, Laura Hall, Tammy Irons, Jamie Ison, Marc Keahey, John Robinson, Yusuf Salaam, Howard Sanderford, Cam Ward

Subcommittees

Civil Justice

Charles Newton, Chair; Chris England, Vice Chair; Howard Sanderford, Ranking Minority Member; Paul DeMarco, Tammy Irons

Criminal Justice

John Robinson,Chair; Spencer Collier,Vice Chair; Steve McMillan, Ranking Minority Member; Laura Hall, Yusuf Salaam

Children's Issues

Priscilla Dunn, Chair; Marc Keahey, Vice Chair; Jamie Ison, Ranking Minority Member; Marcel Black, Cam Ward 


GOVERNMENT OPERATIONS 

Oliver Robinson, Chair; Lea Fite, Vice Chair; Arthur Payne, Ranking Minority Member; Barbara Boyd, Merika Coleman, Victor Gaston, Mike Hill, Ralph Howard, Mike Hubbard, Jody Letson, Pat Moore, Johnny Mack Morrow, Harry Shiver, VACANT

Subcommittees

Government Regulations

Oliver Robinson, Chair; Jody Letson, Vice Chair; Mike Hill, Ranking Minority Member; Lea Fite, Mike Hubbard 

Personnel Management

VACANT, Chair; Barbara Boyd, Vice Chair; Arthur Payne, Ranking Minority Member; Pat Moore, VACANT

Government Services

Johnny Mac Morrow, Chair; Ralph Howard, Vice Chair; Victor Gaston, Ranking Minority Member; Merika Coleman, Harry Shiver 


COMMERCE

Frank McDaniel, Chair; Jimmy Martin, Vice Chair; Gerald Allen, Ranking Minority Member; Warren Beck, DuWayne Bridges, Bill Dukes, David Grimes, Alan Harper, Earl Hilliard, A.J. McCampbell, Rod Scott, Lesley Vance, Pebblin Warren, Jack Williams, Greg Wren 

Subcommittees

Business and Labor

Lesley Vance, Chair; Greg Wren, Vice Chair; Warren Beck, Ranking Minority Member; Pebblin Warren, Jack Williams

Environmental Management

Earl Hilliard, Chair; Jimmy Martin, Vice Chair; Gerald Allen, Ranking Minority Member; DuWayne Bridges, Rod Scott 

Economic Development

Alan Harper, Chair; A. J. McCampbell, Vice Chair; David Grimes, Ranking Minority Member; Billl Dukes, Frank McDaniel 


HEALTH

Mike Millican, Chair; Locy Baker, Vice Chair; Ron Johnson, Ranking Minority Member; Jim Barton, Billy Beasley, Steve Clouse, Blaine Galliher, James Gordon, Ron Grantland, Thomas Jackson, Richard Laird, Jim McClendon, William Thigpen, Allen Treadaway, Pebblin Warren

Subcommittees

Health Care Costs

Mike Millican, Chair; Steve Clouse, Vice Chair; Ron Johnson, Ranking Minority Member; William Thigpen, Pebblin Warren 

Health Care Professionals

Billy Beasley, Chair; Thomas Jackson, Vice Chair; Blaine Galliher, Ranking Minority Member; Ron Grantland, Jim McClendon

Medical Procedures

Locy Baker, Chair; Jim Barton, Vice Chair and Ranking Minority Member; James Gordon, Richard Laird, Allen Treadaway


CONSTITUTION AND ELECTIONS

Randy Hinshaw, Chair; Tommy Sherer, Vice Chair; Jay Love, Ranking Minority Member; George Bandy, Greg Canfield, Randy Davis, Chad Fincher, James Gordon, Ken Guin, Micky Hammon, Joseph Mitchell, Mary Moore, Jack Page, Patricia Todd

Subcommittees

Campaign Finance

Joseph Mitchell, Chair; Randy Hinshaw, Vice Chair; Micky Hammon, Ranking Minority Member; Patricia Todd

Voting Qualifications and Election Procedures

Tommy Sherer, Chair; George Bandy, Vice Chair; Randy Davis, Ranking Minority Member; Jay Love, Mary Moore

Constitution Revisions

Jack Page, Chair; Greg Canfield, Vice Chair and Ranking Minority Member; Chad Fincher, James Gordon, Ken Guin 


PUBLIC SAFETY 

Thad McClammy, Chair; Elwyn Thomas, Vice Chair and Ranking Minority Member; Alan Baker , Mike Ball, Mike Curtis, Owen Drake, Craig Ford, Steve Hurst, John Knight, Benjamin Lewis, A.J. McCampbell, Mac McCutcheon, Demetrius Newton, Henry White, Randy Wood

Subcommittees 

Traffic Regulations

Demetrius Newton, Chair; Thad McClammy, Vice Chair; Alan Baker , Ranking Minority Member; Owen Drake, Steve Hurst 

Vehicle Regulations

Craig Ford, Chair; Mac McCutcheon, Vice Chair; Elwyn Thomas, Ranking Minority Member; A.J. McCampbell, Randy Wood 

Homeland Security

Mike Curtis, Chair; Mike Ball, Vice Chair and Ranking Minority Member; John Knight, Benjamin Lewis, Henry White


BOARDS AND COMMISSIONS 

Merika Coleman, Chair; Howard Sanderford, Vice Chair; Arthur Payne, Ranking Minority Member; Marcel Black, Alan Boothe, Paul DeMarco, James Gordon, Alan Harper, Tammy Irons, Mary Sue McClurkin, Mary Moore, Pat Moore, Patricia Todd, John Rogers, Greg Wren 

Subcommittees 

Professional Qualifications

Alan Boothe, Chair; James Gordon, Vice Chair; Arthur Payne, Ranking Minority Member; Alan Harper, Greg Wren 

Proposed Agencies

John Rogers, Chair; Marcel Black, Vice Chair; Paul DeMarco, Ranking Minority Member; Merika Coleman, Pat Moore

Agency Modifications

Tammy Irons, Chair; Howard Sanderford, Vice Chair and Ranking Minority Member; Mary Sue McClurkin, Mary Moore, Patricia Todd 


COUNTY AND MUNICIPAL GOVERNMENT

Bill Dukes, Chair; Randy Wood, Vice Chair; Steve McMillan, Ranking Minority Member; Mike Curtis, Owen Drake, Chris England, Earl Hilliard, Richard Laird, Jim McClendon, Frank McDaniel, Jeff McLaughlin, Jeremy Oden, Rod Scott, Pebblin Warren, Jack Williams 

Subcommittees 

Government Regulations

Frank McDaniel, Chair; Jeff McLaughlin, Vice Chair; Steve McMillan, Ranking Minority Member; Pebblin Warren, Randy Wood

Personnel Management

Earl Hilliard, Chair; Jeremy Oden, Vice Chair and Ranking Minority Member; Mike Curtis, Chris England, Jack Williams 

Government Services

Richard Laird, Chair; Bill Dukes, Vice Chair; Jim McClendon, Ranking Minority Member; Owen Drake, Rod Scott 


BANKING AND INSURANCE

Lesley Vance, Chair; Mike Hill, Vice Chair and Ranking Minority Member; Jim Barton, DuWayne Bridges, James Buskey, Steve Clouse, Craig Ford, Blaine Galliher, Betty Carol Graham, David Grimes, Jimmy Martin, Thad McClammy, Oliver Robinson, William Thigpen, James Thomas 

Subcommittees

Banking Regulations

Oliver Robinson, Chair; Craig Ford, Vice Chair; Mike Hill, Ranking Minority Member; Jim Barton, Thad McClammy 

Insurance Regulations

James Buskey, Chair; David Grimes, Vice Chair; Blaine Galliher, Ranking Minority Member; Betty Carol Graham, Lesley Vance

Financial Services

William Thigpen, Chair; James Thomas, Vice Chair; Steve Clouse, Ranking Minority Member; DuWayne Bridges, Jimmy Martin 


EDUCATION POLICY 

Yvonne Kennedy, Chair; Terry Spicer, Vice Chair; Mike Ball, Ranking Minority Member; Alan Baker, Barbara Boyd, Priscilla Dunn, Lea Fite, Mac McCutcheon, Joseph Mitchell, John Robinson, Tommy Sherer, Harry Shiver, Allen Treadaway, Cam Ward, Henry White

Subcommittees 

Colleges and Universities

Joseph Mitchell, Chair; John Robinson, Vice Chair; Mike Ball, Ranking Minority Member; Yvonne Kennedy, Cam Ward 

Personnel Management

Priscilla Dunn, Chair; Terry Spicer, Vice Chair; Mac McCutcheon, Ranking Minority Member; Allen Treadaway, Henry White 

Elementary and Secondary

Tommy Sherer, Chair; Harry Shiver, Vice Chair; Alan Baker, Ranking Minority Member; Barbara Boyd, Lea Fite 


AGRICULTURE AND FORESTRY

Thomas Jackson, Chair; Steve Hurst, Vice Chair; Mike Hubbard, Ranking Minority Member; Robert Bentley, Spencer Collier, Randy Davis, Chad Fincher, Alan Harper, Earl Hilliard, Ralph Howard, Jamie Ison, Marc Keahey, Benjamin Lewis, A.J. McCampbell, Henry White 

Subcommittees

 Petroleum and Waterways

Alan Harper, Chair; Earl Hilliard, Vice Chair; Spencer Collier, Ranking Minority Member; Jamie Ison, A.J. McCampbell 

Hunting and Fishing

Marc Keahey, Chair; Randy Davis, Vice Chair; Robert Bentley, Ranking Minority Member; Benjamin Lewis, Henry White 

Agribusiness

Ralph Howard, Chair; Steve Hurst, Vice Chair; Mike Hubbard, Ranking Minority Member; Chad Fincher, Thomas Jackson 


TOURISM AND TRAVEL

Johnny Mack Morrow, Chair; James Thomas, Vice Chair; Mac Gipson, Ranking Minority Member; Warren Beck, Joe Faust, Lea Fite, Craig Ford, Todd Greeson, Micky Hammon, Earl Hilliard, Randy Hinshaw, A.J. McCampbell, Thad McClammy, Sue Schmitz 

Subcommittees

Recreation and Lodging Facilities

Sue Schmitz, Chair; Earl Hilliard, Vice Chair; Joe Faust, Ranking Minority Member; Craig Ford 

Sports and Sports Facilities

James Thomas, Chair; Mac Gipson, Vice Chair and Ranking Minority Member; Micky Hammon, Lea Fite, A.J. McCampbell 

Alcohol and Gambling Regulations

Randy Hinshaw, Chair; Thad McClammy, Vice Chair; Todd Greeson, Ranking Minority Member; Warren Beck, Johnny Mack Morrow 


INTERNAL AFFAIRS

Alan Boothe, Chair; Robert Bentley, Vice Chair; Mike Ball, Ranking Minority Member, Priscilla Dunn, David Grimes, Richard Laird, Joseph Mitchell 


LOCAL LEGISLATION 

Priscilla Dunn, Chair; Randy Davis, Vice Chair and Ranking Minority Member; George Bandy, Ron Grantland, Tommy Sherer, Allen Treadaway 


BALDWIN COUNTY LEGISLATION

Alan Baker, Randy Davis, Joe Faust, Steve McMillan, Harry Shiver 


JEFFERSON COUNTY LEGISLATION

Greg Canfield, Merika Coleman, Paul DeMarco, Owen Drake, Priscilla Dunn, Earl Hilliard, Mary Sue McClurkin, Mary Moore, Pat Moore, Demetrius Newton, Arthur Payne, John Rogers, Oliver Robinson, Rod Scott, Elwyn Thomas, Patricia Todd, Allen Treadaway, Jack Williams 


MOBILE COUNTY LEGISLATION

Jim Barton, James Buskey, Spencer Collier, Randy Davis, Chad Fincher, Victor Gaston, James Gordon, Jamie Ison, Yvonne Kennedy, Joseph Mitchell 


MADISON COUNTY LEGISLATION

Mike Ball, Laura Hall, Randy Hinshaw, Mac McCutcheon, Sue Schmitz, Howard Sanderford, VACANT  


MONTGOMERY COUNTY LEGISLATION

David Grimes, Alvin Holmes, John Knight, Jay Love, Thad McClammy, Greg Wren 


TUSCALOOSA COUNTY LEGISLATION

Gerald Allen, Robert Bentley, Chris England, Ken Guin, Alan Harper, A.J. McCampbell, William Thigpen 


SHELBY COUNTY LEGISLATION

Greg Canfield, Mike Hill, Jimmy Martin, Jim McClendon, Mary Sue McClurkin, Cam Ward 


LEE COUNTY LEGISLATION

George Bandy, DuWayne Bridges, Betty Carol Graham, Mike Hubbard, Lesley Vance, Pebblin Warren

Alabama House of Representatives  |  Alabama State House
11 South Union Street  |  Montgomery, AL 36130
General Information: (334) 242-7600